POMOC

Jak przygotować pliki do druku?

Młody grafiku pamiętaj!

Prawidłowo przygotowany plik ma kolorystykę CMYK nie RGB. CMYK w standardzie ISO FOGRA nie SWOP, GRACoL, czy jeszcze coś bardziej egzotycznego. W ustawieniach konwersji wybierz opcję Don’t include profiles (co znaczy nie załączaj profili).

Grafiki i obrazy powinny mieć rozdzielczość min. 150 dpi, jednak nie więcej niż 300 dpi. Nie poprawi to postrzeganej przez oko ludzkie jakości druku, natomiast zwiększy niepotrzebnie wielkość pliku, który najczęściej przesyłany jest przez internet.

Teksty zawsze zamieniamy na krzywe (outlines). Teksty czarne powinny mieć kolor 100% K. Nie ma potrzeby używania 100% C, 100% M, 100% Y, 100% K, jeśli ma być szary, to wtedy odpowiedni % K. Jeśli chcesz, aby czerń była głębsza wystarczy “doprawić” ją 30-50% C (tzw. rich black).

Format pracy powinien zawierać tzw. spad min. 2 mm, nie wystarczy powiększyć pracę o 2 mm, spad to ta część pracy, która jak sama nazwa wskazuje spadnie, najczęściej do pojemnika z odpadami na makulaturę, po prostu zostanie obcięta. Jeśli zdjęcie lub tło jest na krawędzi użytku, to przesuń je właśnie o te 2 mm poza krawędź użytku. Wszystkie obiekty wewnątrz pracy powinny być odsunięte od linii cięcia o min. 3 mm, jeśli nie chcesz, aby w/w zdjęcie było przycięte, to odsuń je od krawędzi użytku o 3 mm. Dobrze jest umieścić również znaczniki cięcia (Crop Marks). Nie ma potrzeby umieszczania kostek kolorystycznych i innych gadżetów dostępnych podczas eksportu do PDFa chyba, że na prawdę będą użyte w dalszym procesie introligatorskim. Najlepiej po prostu zapytać “drukarnię”, czy będą potrzebne.

Najlepszy typ pliku do druku, to PDF, dla plotera może być też JPG lub TIFF.
CDR to nie jest typ pliku do druku.

UF! Sporo tego, ale niestety, skoro wszedłeś na grunt poligrafii, to musisz przestrzegać w/w zasad, aby uniknąć często nieprzyjemnych uwag. Wyobraź sobie przez chwilę, że jesteś po drugiej stronie i codziennie mierzysz się z dziesiątkami, może nawet setkami niepoprawnie przygotowanych plików do druku. Zapewniam cię, iż ułatwi to pracę nam, a Tobie zagwarantuje oczekiwany czas odbioru pracy.

Jeśli plik jest większy niż 10MB, można go przesłać darmową usługą wetransfer, z Dropbox’a lub GoogleDrive’a.