POMOC

Jak przygotować pliki do druku?

Młody grafiku pamiętaj!

Prawidłowo przygotowany plik ma kolorystykę CMYK nie RGB. CMYK w standardzie ISO FOGRA nie SWOP. W ustawieniach konwersji wybierz opcję Don’t include profiles ( co znaczy nie załączaj profili).

Grafiki i obrazy powinny mieć rozdzielczość min. 150 dpi, jednak nie więcej, niż 300 dpi. Nie poprawi to jakości druku, zwiększy tylko niepotrzebnie wielkość pliku, który najczęściej przesyłany jest przez internet.

Teksty zawsze zamieniamy na krzywe (outlines). Teksty czarne powinny mieć kolor 100% K. Nie ma potrzeby używania C100%, M100%, Y100%, K100%. Jeśli chcesz, aby czerń była głębsza wystarczy „doprawić” ją 50% C (tzw. rich black).

Format pliku powinien być powiększony o tzw. spad min. 2 mm, czyli przykładowo format ulotki A5 powinien mieć wymiar przed obcięciem 109×152 mm. Wszystkie obiekty wewnątrz pracy powinny być odsunięte od linii cięcia o min. 3 mm. Dobrze jest umieścić również znaczniki cięcia (Crop Marks). Nie ma potrzeby umieszczania kostek kolorystycznych i innych gadżetów dostępnych podczas eksportu do PDFa chyba, że na prawdę wiesz do czego one służą i będą użyte w dalszym procesie introligatorskim.

Najlepszy format pliku do druku to PDF, dla plotera może być też JPG, TIFF. CDR to nie jest format pliku do druku.

Jeśli plik jest większy niż 10MB, można go przesłać darmową usługą wetransfer, z Dropbox’a lub GoogleDrive’a.